DTSO Haber'de Ara

Ticaret Bakanlığından Diyarbakır İhracatına Büyük Bir Darbe

Ticaret Bakanlığından Diyarbakır İhracatına Büyük Bir Darbe Haberler
19 Ocak 2024 Haberler

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Ticaret Bakanlığı’nın 2024 yılında firmaları yönlendirilebileceği hedef pazarlar listesinden Irak ve İsrail’i çıkarmasına ilişkin açıklamada bulundu.

Ticaret Bakanlığı’nın 2024 Yılı İhracatta Hedef Ülkeler Listesinden çıkarıldığını belirten DTSO Başkanı Kaya, “Bu iki ülkenin toplam ihracat rakamı 14 milyar 855 milyon dolardır. Sadece bu iki ülkenin 2023 yılının toplam ihracat rakamı,  toplam ihracat rakamının yaklaşık %6 sına denk gelmektedir. Türkiye genelinde 81 ilin 76’sı Irak’a,  68’i İsrail’e ihracat yapmaktadır. Irak 9 milyar 755 milyon dolar Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı 5’inci ülke, İsrail ise 5 milyar 95 milyon dolar ile 13’üncü ülkedir. Bu iki ülkenin 2023 yılı ihracat verilerine baktığımızda hedef ülkeler listesinden çıkarılmasının doğru bir karar olmadığını görmekteyiz. Sınır komşumuz Irak, karayolu ile ulaşılabilir hızlı teslimat konusunda diğer ülkelere göre daha avantajlı konumdadır.  İsrail de Türkiye’nin tüm limanlarından düzenli seferlerin olduğu, bunun yanında RORO seferlerinin yapıldığı, bankacılık sistemlerinin sağlıklı çalışması açısından ihracatçılarımıza güven veriyor.

Bölgesel olarak ( ADIYAMAN, BATMAN, BINGÖL, BITLIS, DIYARBAKIR, ELAZIĞ, MALATYA, MARDIN, SIIRT, ŞANLIURFA ŞIRNAK ) Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2023 yılı ihracat verileni incelediğimizde Kanuni Merkezler bazında toplam yapılan ihracat 1 milyar 643 milyon 472 bin dolardır. Türkiye geneli Irak’a yapılan ihracatın toplamı 9 milyar 755 milyon dolardır. Bölge illerimizin bu rakamdaki payı %17 dir” dedi.

Irak Pazarı Gözden Çıkarılıyor Mu?

Yerelde Diyarbakır'ın Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2023 yılı ihracat verileni incelediğinde Kanuni Merkezler bazında toplam yapmış olduğu ihracatı 231 milyon dolar olduğuna ifade eden Kaya, " Bunun 113 milyon 380 bin dolarlık kısmı Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve Irak’a yapılmıştır. Bu da ilimiz toplam ihracatının yaklaşık % 50 sine tekabül etmektedir. İsrail’e ise yapılan toplam ihracat 9 milyon 878 bin dolardır. Başta ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için bu denli önemli iki ülkenin hedef ülkesine dahil edilmesi en büyük temennimizdir.

Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile sınırlarımız var. Çok sayıda büyük Türk şirketi orada faaliyet yürütüyor. Hangi sebeple olursa olsun Hedef Ülkeler Listesinden çıkarılmaları yanlış bir karardır.

Ticaret Bakanlığının Hedef ülkeler için üst limitten (%75) sunduğu ihracatı artırmaya yönelik desteklerin bu iki ülke için de uygulanması ihracatçılarımız motivasyon ve azmini artıracaktır.

Birçok firmamız bahse konu ülkelerde ihracatlarını artırmak ve bu desteklerden faydalanmak için çeşitli girişimlerde bulunmuş. Bu kapsamda ilgili ülkede depo açan, mağaza açan, taahhüt işi yapan, dağıtım ve tedarik zinciri alt yapısını oluşturan vb. İhracat destekleri kapsamına giren birçok alanda yatırım yapmaya devam etmektedir. Bu bağlamda gerek yukarda saydığımız gerekçeler, gerek ilimiz ve ülkemiz ticaretinin gelişmesi açısından büyük önem taşıyan bu iki ülkenin tekrar hedef ülkeler listesine alınmalıdır” şeklinde konuştu.

E-Belge Hizmetleri
MERSİS
KVKK
5,321
Aktif Üye
Whatsapp Hattı
Telefon E-posta WhatsApp İletişim
Chat