DTSO Haber'de Ara

Diyarbakır Kitap Fuarı Başladı

Diyarbakır Kitap Fuarı Başladı Haberler
12 Ocak 2024 Haberler

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası ile Eylül Fuarcılık Organizasyonuyla Mezopotamya Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Diyarbakır Kitap Fuarı başladı

16-24 Aralık tarihleri arasında düzenlenen Diyarbakır Kitap Fuarı yapılan açılış konuşmalarıyla başladı. 9 gün sürecek Diyarbakır Kitap Fuarı’nın açılışına DTSO Başkanı Mehmet Kaya, DTB Başkanı Engin Yeşil, Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu Murathan Mungan, 22. Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri, Diyarbakır Vali Yardımcısı Ömer Coşkun, çok sayıda yazar ve davetli katıldı. Fuarın açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Kaya, Diyarbakır'da Sivil Toplum Kuruluşları çalışmalarıyla kentin gelişmesine katkı koymaya çalıştıklarını ifade ederek, Fuar organizasyonları bu çalışmalardan en önemlilerden bir tanesi olduğunu söyledi. 3 yıl sonra Diyarbakır Kitap Fuarını halka buluşturduklarına değinen Kaya, “Kitap fuarları artık hem yayın evlerinin hem fuarcılık şirketlerinin ekonomik koşulları zorlayarak yapmak zorunda kaldıkları fuara dönüştü. Eylül Fuarcılıkla ile ilk fuarımızı düzenliyoruz.  En son 2019 da düzenlediğimiz Kitap Fuarı’na 175 bin ziyaretçi geldi. Doğrusu bu fuardan beklentimiz oldukça yüksek ve bu fuar için hedefimiz 700 bin ziyaretçidir. Biz fuarlarımızı Mezopotamya Fuarcılık olarak düzenliyoruz. Diyarbakır markası ile değil bir bölge markası olarak tanımlayıp bölgenin tüm duyarlı kesimleri fuarcılıkla ilgili ilimizde misafir ediyoruz. Fuarımıza Onur Konuğu olmayı kabul eden Murathan Mungan’a teşekkür ediyorum. Bugünkü fuarımıza 120 yayınevi, 350 yazar söyleşi, panel, imza günü etkinlikleri ile katılacak. Diyarbakır’da Kitap Fuarı kültür şöleni gibi algılanır. Diyarbakır’da her türden yayına ilgi gösteren okuyucu kitlesi var. Fuar’ın düzenlenmesinde katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu Murathan Mungan ile 22. Dönem TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın selamlama konuşmasının ardından Fuarın açılışı gerçekleştirildi.

E-Belge Hizmetleri
MERSİS
KVKK
5,321
Aktif Üye
Whatsapp Hattı
Telefon E-posta WhatsApp İletişim
Chat